BİZ HELAL İLAÇ İSTİYORUZ…

”Şüphesiz Allah, derdi de dermanını da indirmiş, her derdin dermanını yaratmıştır. O halde tedavi olunuz fakat haram şeylerle tedavi olmayınız.” Ebû Dâvûd

Yerli ve milli ilaç üretilecek haberleri sevinci, yarın bu ilaçların bugüne kadar eczanelerimizi dolduran ilaçların aynısı olacaksa, yani aynı tas aynı hamam olacaksa, yani sevincimiz kursağımızda kalacaksa ne kıymeti olacak? Biz her hâlükârda Helal ilaç istiyoruz. Devlet bu talebimize kulaklarını tıkayamaz, tıkamamalıdır. Sağlık hizmetlerinde de adam gibi, bizi biz yapan şahsiyetli bir uygulama istiyoruz. 100 yıldır batının kuyruğuna takılarak geldiğimiz noktada, haram helal demeden, her şeyi ile batının kontrolünde üretilen ilaçlarla yaşamak zorunda bırakıldık. Artık, yaşamak istemiyoruz. Bu ilaçlarla büyük küçük her boyda insanımız maddi ve manevi her türlü hastalıklarla daha çok kıvranmakta olduklarını görüyoruz.

Daha önce “Giderek artan miktarda kanıt gösteriyor ki çocuklara yapılan ve sayısı aşırı derecede artan aşılar, aşı üreticilerini zengin ederken çocukları da sağlıksızlaştırıyor. İstatistikler çocukların giderek daha çok hastalandığını gösteriyor.” Ifadeleri ile mevcut aşı uygulamaları hakkında endişelerimizi belirtmiştik.

Türkiye’de yerli ilaç olmadığını, ancak ülkedeki ilaç fabrikalarının çoğunluğunun yurt dışındaki fabrikalardan patent satın alarak üretim yaptığını aktaran uzmanlar, bunun dışında ülkedeki fabrikaların patent süreleri biten ilaçları, jenerik ilaç dedikleri aktif maddesi aynı olan ilaçları ürettiğini ifade ediyorlar.

Yeni bir ilacın bulunmasının büyük araştırma ve maddi yeterliliğe sahip olmakla mümkün olabileceğini hatırlatan uzmanlar, ileriki yıllarda ilaç fabrikaları ve üniversitelerin işbirlikleri sayesinde Türkiye’nin yerli ilaçlarını piyasaya çıkarabileceğini belirtiyorlar. Bu açıklamalarından birinde dahi Helal İlaçtan söz edilmiyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl ise,Helal ilaca ilişkin yapmış olduğu açıklamasında; “Ülkemizde, gıda ve ilaç endüstrisinde yoğun bir şekilde Batılı ülkelerde üretilen jelatin kullanılmaktadır ve bu ürünün ana kaynakları içerisinde, ekonomik ve teknik bazı avantajları nedeniyle ağırlıklı olarak domuz deri ve kemikleri yer almaktadır. Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazların, Müslümanlarca tüketilmesi endişe verici olup, bu durum genlerimizi, geleneklerimizi, inancımızı tehdit etmektedir. Bu hayati meseleyi zaruret kavramıyla geçiştirmemeli ve bir an önce helal ilaç-helal tıbbi malzeme’ konusunda kendi alternatiflerimizi geliştirmeliyiz” sözlerine yer verdi.

Ne acıdır ki ister kendi ülkesinde, isterse yabancı ülkelerde bulunsun 2 Milyarlık İslam Alemi, halâ gayri Müslimlerin ürettiği domuz jelatin kapsüllü ve içerikli ilaçları kullanma zorunda bırakılmıştır. Bu insanları yönetmek için işbaşına geçmiş devletlerin yöneticilerinin ve Müslümanların sırtından para kazanan iş adamlarının yüzleri acaba kızarmıyor mu? Bu ümmetin içinde, kendilerini Şuurlu Müslümanlar olarak bilen binlerce Doktor, binlerce Eczacı neredeler?

Ümmetin büyük çoğunluğu, bu iş çok büyük deyip, uykuda kalmayı tercih mi ediyor? Bir kısmı da akıllarınca kafalarına uygun bazı hocaların fetvaları ile teselli bulmaya mı çalışıyor? Mevcut haram ilaçlarla tedaviye fetva bulmak için kafa yoruyorlar da; helal tedavi için helal ilaç oluşturmanın, birileri çıkıncaya kadar, her Müslüman için farz ı ayn olduğunu neden hiçbiri seslendiremiyor. Ama Biz Helal ilaç istemeye devam edeceğiz.

“ALLAH SİZİN ŞİFANIZI SİZE HARAM KILDIĞI ŞEYLERDE KILMAMIŞTIR!” HZ. MUHAMMED (S.A.V.) • Kapsüllü ilaçların neredeyse tamamının jelatinden yapıldığını ve jelatinin de neredeyse tamamının domuzdan ya da kendisi helal olsa bile kesimi helal olmayan hayvanlardan elde edildiğini biliyor muydunuz? • “Modern” dediğiniz tıbbın güncel uygulamalarının içinde daha birçok ilacın ve işlemin İslam’ın haram kabul ettiği yöntemleri içerdiğini biliyor muydunuz? • Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin 184 no’lu telefonunu arayarak, bu ülkenin Müslüman bir vatandaşı olarak, üretim kaynakları, üretim teknolojisi ve tüm uygulama yöntemleriyle HELAL SAĞLIK UYGULAMALARINI içeren, sağlık politikalarını devletin geliştirmesi gerektiği yönündeki talebinizi iletiniz. • Aksi halde sessiz kaldığınız ölçüde her haram uygulamadan sizin de kısmen sorumlu olacağınızı unutmayın. • Hani diyor ya Hz. Ömer (r.a.): “Bugün Allah için ne yaptın?”… • Evet, Allah (c.c.) için bir şeyler yapın… • 184 no’lu telefonu arayarak talebinizi bildirin. • Ayrıca bilmeyenlere de konuyu anlatıp onları da telefonla aramaları konusunda ikna edin.