GİMDES’TEN HABERLER

CIHAT ruhu ile İdlip’te çalışmalarını sürdüren GİMDES yönetim kurulu üyesi Halim GİRGİN kardeşimizden gelen son haberleri sizlerle paylaşmak istedik

İDLİBİN YETİMLERİ

SURİYE’DE SAVAŞIN GETİRDİĞİ KÜLTÜR VE ÖRF KAYIPLARI

ONLARIN tek suçu, kimyasalların da dahil olduğu her türlü silahın kullanıldığı bir cehennemde doğmaktı. Dünyaya merhaba dediklerinde gözleri ilk önce savaşı gördü, iç çatışmalarda babalarını, annelerini, kardeşlerini kaybettiler. İdlib’de yüzbinlerce kişi kurulan kamplarda barınıyor. Dul bacılarımızın yaşadığı kamplarda, çadırlarda, yetimhanelerde, çocuğunun nasıl yetiştireceğini bilmeyen, çevre bilinci olmayan, baba terbiyesi olmayan, mahalle baskısı yaşamayan ve gelecekte ne olacağını bilmeden bu insanlar bir çok değerini kaybetmişler.

Kamplarda gıda yardımı, eğitim almaya çalışan kadınlar, anneliğinden bıkmış, kadınlığından bıkmış, babasızlığın yükünü kaldıramıyorlar, köylerinde akrabası, mahalleli cami hocası bu çocukların yetişmesine yardımcı olabiliyordu, kamplarda kapıyı açtığında tanımadığı insan, tuvaletler dışarıda ne haremlik ne selamlık kalmış.

Bizlerin yakındığı, şikayetçi oldukları kamplarda nimet oluyor, biz duvarın rengini beğenmiyoruz onlar duvarımız olsa sırrımızı saklayabileceğimiz yeter diyor, evimin içinde olan bir tuvaletimiz olsa yeter, evimde akan bir musluk, kapısını kilitleyebileceğimiz bir kapımız olsa yeter diyorlar acaba bizler ne istiyoruz?

Evinde çocuğuna saçını yıka, elini yüzünü yıka darken, Kamplarda onların içmeye su bulamadıklarını görüyorsun, sabırdan bahsederken çocuğu ölmüş, kocası ölmüş evini kaybetmiş birçok değerini kaybetmiş anneye nasıl sabır diyebilirsin?

Suriye’de bir milyon yetimin, bir milyon insanın şehit edildiğini, milyonların evlerinden göç ettirildiğini, yüzbinlerin esir olduğunu, sakat kaldığını düşünürsek buradaki acıları daha iyi anlarız ve bu kardeşlerimize yardımlarımızı maddi ve manevi olarak devam ettirebiliriz.