KENDİMİZE GELMEK İÇİN NEREDEN BAŞLAYALIM?

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Kendimize ve İslam kültürümüze dönme zamanı gelmedi mi?. Biraz daha gecikirsek korkarım büsbütün İslam ayaklarımızın altıdan kayıp gidecek.

Bir ağaç gençken bükülür. Eskileri idare etmek çok zor. Bu, eğitime bir an evvel başlamamız gerektiği anlamına gelir. Bu tür eğitim, eskiden İslami mirasımızın yaptığı gibi başlamalıdır. Bu geniş miras, pek çok İbn Batuta, El Biruni, İbn Haldun, El Cabir, İbn Sina, Ali Kuşçu, Nurettin Batruci ve diğer geçmişe ait bu Alimler binlerce icatlar yaptı, tıp, matematik, uzay, mühendislik ve aydınlanmayı temel aldılar, o zamanların insanları. Parlak ışıkları hala parlıyor. Ve hepsi iyilik örnekleri idi, dindar Müslümanlardı.

Bize aklı veren Allah, düşünmemizi istiyor. Doğru düşünebilmemiz için İslami şekilde eğitmeli ve eğitilmeliyiz. Başka türlüsünü düşünemiyorum. Batı eğitim sistemini takip etmeye devam edersek, batı gibi düşünmemiz ve yapmamız kaçınılmazdır. Şikâyet etmeyelim. Ne ekersen onu biçersin demiş atalarımız. Biran evvel İslami köklerimizde gerçeği birlikte aramalıyız. Özümüze dönmek için yediden yetmişe hepimiz, “Medrese Eğitim Sistemi”ne dönüş seferberliğini başlatmalıyız.