NEDEN AŞI YAPTIRMIYORUZ?

NEDEN AŞI YAPTIRMIYORUZ? 

Aşı yaptırma konusunda kamuoyunun görüş ve faaliyetlerinin ölçülmesi amacıyla GİMDES Gönüllüleri tarafından bir anket düzenlenmiştir. 623 katılımcı ile gerçekleştirilen anket raporu aşağıda yer almaktadır. İlgili kurum ve kuruluşlara madalyonun bir de bu tarafı görmelerini tavsiye ediyoruz.

Katılımcılar 18-45 yaş arasındaki ebeveynlerdir.
Sorulara %85 Anneler, %10 Ebeveynler ve %5 Babalar tarafından cevap verilmiştir.

1. Çocuğunuza Aşı Yaptırmama Sebebiniz Nedir? 

İçeriğinin Güvenilir Olmaması, İçeriğinin Helal Olmaması, İçeriğinin Sağlıklı Olmaması: (%93)

Çevresel Duyum : (%3)

Doktor Tavsiyesi: (%4)

2.Aşı Yaptırmadığınızdan Dolayı Çocuğunuzda Herhangi Bir Hastalık/Rahatsızlık Meydana Geldi Mi? 

Evet: (%0)

Hayır: (%100)

Ebeveynlere tek tek sorularak cevaplar alındı. Cevapları aynen ekliyoruz.

“Hayır… aksine çok sağlıklılar.”

“Hayır aksine hiç grip olmuyor daha az hasta oluyor.”

“Yaptırmadığım çocuğum yaptırdığımdan bin kat sağlıklı. Aksine diğer aşılı çocuğum 51 günlükken doktor bronşit başlangıcı deyip antibiyotik vermişti. Aşısız bebeğim 13 aylık maşallah ve sıfır ilaç kullandık.”

“Hayır gayet sağlıklı. Büyük oğlum 28 aylık 6 aya kadar aşılı . Sonrasını yaptırmadım 6 aya kadar bir hırıltıları vardı geçmeyen. Aşı yapmayı bıraktıktan sonra geçti ve hiç ateş bile görmedik.  Şu ana kadar doktor yüzü görmüyoruz elhamdülillah. Diğer oğlum 4 aylık hiç aşısız. Onun gelişimi daha hızlı. Algılayıp konuşması, kasları ve emme refleksleri vs. çok iyi. İyi ki yaptırmamıştım diyorum her geçen gün kesinlikle, tam tersi daha sağlıklı.”

“32 hafta da doğmasına rağmen hiç doktora gitmedik. 2 kere grip 1 kere boğaz enfeksiyonu geçirdi 2 yılda sadece 14 yaşında gayet sağlıklı oğlum kızım da 2 yaşında hiçbir sağlık sorunumuz yok yaşamadık da hamd olsun.”

“Tersine hasta olmamaya başladı çok şükür. Hava alıyorduk kesildi mesela pekmezle tedavi olabiliyor binlerce şükür.

“Aksine daha bağışıklığı güçlü sık hasta olmuyor şükür.”

“Hayır. Aşısı olan hastalıklara yakalanırsa da bunu aşı olmadığı için diye nitelendiremeyeceğiz. Çünkü aşılılar da o hastalıkları zamanı geldiğinde geçiriyorlar. Söylendiği gibi hafifte olmuyor. Epey ağır geçiriyor bir çoğu.”

“Hayır aşı yaptırdığım diğer çocuğuma göre daha sağlıklı ve hastalanınca daha çabuk iyileşiyor.”

“Hayır. Hatta 3 yaşına girecek hiç ilaç kullanmadı Rabbime şükür.”

“Hayır. Aksine hiç doktor yüzü görmüyoruz. Mesela algısı çok zayıf bir şeye karar veremiyor. Küçükken çok rahatsızlık geçirdi. Bağışıklığı çok zayıftı. Ne vakit aşıları ve ilaçları bıraktık o zaman iyileşme görüldü elhamdullilah..”

“Hayır. Hatta aşılı çocuğum sürekli hastalanırken, aşısız olan çok nadir oluyor ve hafif atlatıyor.”

“Bağışıklık daha güçlü diğer aşılı 3 çocuğuma göre sıfır ilaç hatta 1 ay aşısı olduğu gün yoğun bakımlık oldu sonradan araştırdıkça gereksiz ve zararlı olduğunu öğrendim artık yaptırmıyorum.”

“Hayır gayet sağlıklı ve akıllı bağışıklığın güçlendirmek için en sağlıklı doğal gıdalarla besliyorum. Sadece 1 ay aşısı var şuan 9 aylık grip dahi olmadı çok şükür.”

“Hayır tam tersi daha sağlıklı ilk çocuğuma göre.”

Aksine aşıdan dolayı hastalanan çocuğum aşı yaptırmama kararı almama sebep oldu şuan çok daha iyi durumda daha da iyileşecek inşallah.”

“Aşının yan etkisiyle 6 aylık bebeğimi kaybettim! BİR DAHA ASLA AŞI YAPTIRMAM diğer oğluma.”

“Hayır. Gayet sağlıklı kolay kolay hasta olmayan 3 evladım var.”

“Aksine 2.Çocuğum daha az hastalık geçirdi 1.de bütün aşılar yapıldı ama geçirdiğimiz sıkıntıları 2.çocuğumda görmedim.”

“Hayır. Aksine 2 yaşında aşılı yaşıtları hastanelerden çıkamazken biz doktor yüzü görmedik. 2 kez ateşi çıktı. Birinde grip olmak üzere ikisinde de şurupsuz ilaçsız tamamen kendi kendine atlattı.”

“Aşı yaptırdığım büyük oğlumun bağışıklığı berbat durumdayken aşı yaptırmadığım diğer iki çocuğum maşallah turp gibi doktor yüzü görmeden büyüyorlar.”

“Hayır daha da sağlıklı hasta olsa dahi ilaç kullanmaya gerek kalmadan düzeliyor.”

3.Aşı Yaptırmama Kararınıza Çevrenizdekilerin Tepkileri Nasıl Oldu? 

Olumlu Karşılandı: (%30)

Olumsuz Tepki Gösterildi: (%60)

Tepki gösterilmedi: (%10)