SUDANLI HEYET GİMDES’İ ZİYARET ETTİ


GİMDES’i ziyarete gelen Sudanese Halal Goods and Services Council heyeti 01.04.2021 tarihinde karşılandı. GİMDES ve Sudanlı heyet birlikte saha denetimi yaparak fikir alışverişinde bulundular.

Denetimin akabinde, GİMDES ofisine davet edilen heyetle GİMDS Başkanı Dr H.K BÜYÜKZER başkanlığında toplantı yapıldı ve kurumlar kendilerini detaylı olarak tanıttılar. Sudan heyetinin sunumu, bizler için büyük bir memnuniyet vesilesi oldu.

Görüşmeler süresince; Helal sertifikalamada karşılaşılan sorunlar, bu sorunlara alternatif çözüm önerileri, bu hizmette altına girilen sorumluluğun büyüklüğü ve ticarete alet edilmemesi gerektiği konularının yanı sıra, iş birliği yapabilmek için gerekli olan şartlardan bahsedildi.

Sudanese Halal Goods and Services Council kurumu karşılıklı tanınma anlaşması imzalama taleplerini GİMDES’e ilettiler. İlgili anlaşma; helal sertifikalama, eğitim programları, helal standartları, bilgi değişimi, AR&GE noktalarında işbirliğini öngörmektedir.

Karşılıklı iyi niyet temennileri ve dualar ile görüşmeler hitama erdirildi. İki kurum iletişim halinde kalmanın gerekliliğini vurguladı.

Bu ziyaretin hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederiz.