,

GİMDES, ”Kalite Kontrol Sistemleri ve Helal Gıda Sertifikası’’konulu Konferans verdi.

Çorlu’da geçtiğimiz Salı gün günü İlim Yayma Cemiyeti Şaban Gürdoğan Yükseköğrenim Erkek öğrenci yurdunda düzenlenen ‘’Kalite Kontrol Sistemleri ve Helal Gıda sertifikası’’ adlı Konferansta konuşmacı olarak GİMDES başdenetçisi Kimyager Abdülhamit Aksel katıldı.

Yaklaşık ikibuçuk saat süren bu konferansta Kalite sistemleri ile Helal sertifikalama sistemi arasındaki farklar ve Helal sertifikalama sisteminin tüm kalite sistemlerinden üstünlüğü, Helal sertifikalama sisteminde ürünlerin sadece helalliğine bakılmadığı bunun yanında Tayyib bir üretimin de olması gerektiği Ayet ve Hadis-i şerifler delil gösterilerek anlatıldı. Allah (cc) Kur’an-ı kerimin bir çok yerinde tayyib gıdalar yiyiniz diye emretmiştir. Bir ürünün Tayyib olabilmesi için, temiz ve hijyenik şartlarda üretilmesi gerekmektedir. Bunun yanında içerisinde sağlık açısından zararlı maddeler(pestisitler, ağır metaller,parabenler vs.) ve mikroorganızmalar (e-koli, koliform, salmonella vs.) içermemesi gerekmektedir. Ayrıca yapılan ticaretin de temiz olması gerekmektedir. Bunun için Peygamber efendimiz’in (sav) ‘’bizi aldatan bizden değildir.’’ hadisi şerifi gereğince tağşişli bir üretime asla onay verilemeyeceği bildirildi.

Gıdalarda kullanılan (mono-digliserit, MSG, jelatin, sistein, Nitritler, aspartam) gibi hayvansal ve sağlık açısından problemli girdiler, Kozmetiklerdeki hayvansal ve sağlık açısından problemli girdiler (keçi dışkısından alınan argan tohumlarından yapılan argan yağı, plasenta, karmin boyası, domuz kolajeni, SLS, Parabenler, triklosan gibi) ve tıp sektöründe kullanılan hayvansal aparatlar (Kapsül ilaçlardaki domuz jelatini, damar yolu açmada kullanılan heparin, hayvan kaynaklı damar greftleri,domuz kaynaklı aşılar, hayvan kaynaklı kalp kapakları gibi.) ve tüm bu sektörlerde kullanılan domuzdan elde edilen girdiler ayrı ayrı ele alınarak durumun vahameti ortaya konularak ülkemizde Helal sertifikalamanın haricindeki belgelendirme kurumlarının bu tarz detaylara, bir takım sebep ve standartlardan ötürü inemediği dinleyicilere detaylı olarak anlatıldı.