Koronavirüs Musibetinde Allah’ın İzniyle 17 Ramazan Dünya Helal Gününe Hazırlanıyoruz..

“Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahîmdir (çok merhamet edendir).”(Enfal 69)

Hicri 1441, Miladi 2020 yılımızda Ramazan ayımız 24 Nisanda başladı. Rabbimiz hayırlı, huzurlu ve bereketli kılsın. 10 Mayıs Pazartesi günü ise 17 Ramazan’da Dünya Helal günümüzü kutlayacağız.

2013 yılında GİMDES’in önerisi, WORLD HALAL COUNCİL’in bütün dünya müslümanlarının kutlaması arzusu ile başlattığı DÜNYA HELAL GÜNÜ’nün bu yıl 7.sini buruk bir şekilde kutlayacağız. Bu yıl dünyada ve ülkemizde Dünya Helal Gününü koronavirüs yasaklamalarına riayet ederek, daha coşkulu daha görkemli olarak kutlamaya hazırlanıyoruz. WHC üyeleri geçen yıllar, ülkelerinde ayrı ayrı etkinliklerle Dünya Helal günü’nü kutlamışlardı. Bizim ülkemizde de GİMDES, DÜNYA HELAL VAKFI ve HALAL DUNYA MARKETLERİ şubeleri ve GİMDES GÖNÜLLÜ GENÇLİK önderliğinde Toçbirsen gibi birçok Sivil Toplum Kuruluşu çeşitli etkinliklerle bu günü kutlamıştık.

Bu yıl koronavirüs Musibeti sebebi ile dünya çapında uygulanan yasaklar gözönüne alınarak toplu iftar programları yerine Suriye ve Türkiye’de zaruret içerisinde olan ihtiyaç sahibi insanlarımıza Helal ve tayyib sertifikalı ürünlerden oluşacak Ramazan kumanyaları dağıtımı yapılacaktır.

NEDEN HELAL DÜNYA GÜNÜ?

Miladi 2013 yılında internet siteleri üzerinden bütün dünyaya yapılan açıklamada, “Dünya Helal Gününün, 100 yıldır unutulmaya yüz tutmuş, Helal lokma sorumluluğumuzu bize unutturmayacağını düşünerek, hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak, lokmamızın helale doğru daha çok yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

NEDEN 17 RAMAZAN?

Çünkü helal konusundaki ilk ayet olan Enfal Suresinin 69. ayeti hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir Savaşında nazil oldu. Peki, ayet-i kerimede Rabbimiz ne diyor?

“Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahîmdir (çok merhamet edendir).”

İnsan bedeni, altın ve zümrütten yapılmış bir saray da olabilir, çer çöpten teşekkül etmiş bir derme çatma yapı da olabilir. Bu beden binasının inşası ise, yiyip içtiklerimizle doğrudan ilgilidir. Sağlıklı bir ruh hali ve olgun bir insanda, ancak helal gıdadan beslenen bir beden bütününde bulunabilir.

Gıda terörü’ne maruz kalan insanlar, sonrasında, çevremizde her an gördüğümüz gibi, her türlü teröre gıda olmaktadır.

Yani sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin helal ve tayyib mi, haram mı olduğu konusundan başlamalıyız. Tayyib yani güzel insanlar istiyorsak, tükettiğimiz gıdaların helal ve tayyib yoldan kazanılmış ve Allah’ın haram kılmadığı ürünlerden olmasına dikkat etmeliyiz. Yani bu iki kavramı dünyamıza, kafa ve kalbimize yerleştirmeliyiz. Helal ve Tayyib.

Bu, kimseye tuhaf gelmesin. Her meselede, din üzerinden siyasete evrilen bir konu gibi anlaşılıp yanlış yorumlar yapılmasın. Bu durum, İslam’ın her meselesinde olduğu gibi, fıtratla alakalıdır. Dinin sadece Müslümanlara emrettiği bir konu olmaktan öte, bütün insanlığın selameti için Yaradanın yarattıklarına sunduğu yaşam reçetesidir.

İnsanın önünde iki seçenek vardır; insan ya kendi heva ve hevesinin esiri olacaktır, ya da Allah’ın emrettiğini yapacak, yasak ettiklerinden kaçacak ve bütün kâinatın sahibi olan Allah’ın vaadettiği Cennet nimetlerine kavuşacaktır. Aklı yerinde olan insan, ikincisini seçecektir.

İslamiyet’i yaşama gayreti içerisinde olan herkes, helal gıda konusunda bir farkındalık daha oluşturan bu çalışmaya destek olmalı ve daha önemlisi kendi hayatında bu meseleye daha bir dikkat etmelidir. Kendinize şu soruyu sorun: “En son ne zaman, yediğim yemeğin içeriğinde haram madde var mı yok mu diye sordum?”

Çünkü “Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.” Halbuki, hele bu zamanda bütün dünyanın, bütün Müslümanların ve bütün insanlığın sizin duanıza ihtiyacı var.”

Bu gün için GİMDES olarak yapmayı düşündüğümüz etkinlikler:

KUTLAMA PROGRAMI 1.Helal Dunya Marketleri stand açıp GİMDES, DHV ve 17 Ramazan Günü ile ilgili tanıtımlar yapmak ,o güne ait materyaller dağıtmak(balon,broşür v.s)

2.STK’lara, medya kuruluşlarına, kamu kurumlarına günün anlam ve önemini anlatan tebrik mesajları göndermek

3.WHC üyelerine ve diğer helal sertifikalama kurumlarına günün anlam ve önemini anlatan tebrik mesajları göndermek

4.Sosyal hesablardan duyurular ve tivit çalışmaları yapmak

5.Market olmayan illerde gönüllüler aracılığı ile soysal medyayı kullanarak yayınlar yapmak.

6. Devlet erkanı, Belediyeler , Valilikler gibi resmi makamlara da günün anlam ve önemini anlatan tebrik mesajları göndermek

7 . Sosyal medya çalışmaları

a) Facebook: 4 milyon kişinin üye olduğu gruplarda Dünya Helal Günü tebrik paylaşımlarının yapılması

b) Twiter: 17 Ramazan #‎WorldHalalDay‬‬‬‬‬ hastag açılarak Türkiye gündemine Dünya Helal Gününün getirilmesi,

Bu günü kutlamak isteyen kurum ve kuruluşlarımız bizleri, etkinlikleri konusunda, bilgilendirirlerse yurtiçi ve dünya kamu oyuna yapacağımız haberlerde değerlendirme fırsatını buluruz.

Ayrıca bu günün etkinliklerinde benim de bir payım olsun diyen kardeşlerimiz için, Hesap bilgileri şöyle;

HESAP ADI : DÜNYA HELAL VAKFI. HESAP NO : 93737332-1

ŞUBE : KUVEYTTURK – İKİTELLİ

IBAN NO : TR06 0020 5000 0937 3733 2000 01

Allah yaptığımız ve yapacağımız bütün salih amellerimizi ve hayırlarımızı kabul buyursun. Amin..

GİMDES- DHV-GİMDES GÖNÜLLÜ GENÇLİĞİ-HDM