MALEZYALI MÜTEŞEBBİSLERDEN GİMDES’E ZİYARET

MALEZYALI MÜTEŞEBBİSLERDEN GİMDES’E ZİYARET

Malezya Sarawak Eyaletinden bir grup iş adamı ve iş hanımı GİMDES’i ziyaret etti.

Malezya’nin Doğusunda bulunan Sarawak Eyaletinde faaliyet gösteren 15 firmanın temsilcisi GİMDES’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.

Firma temsilcileri Sarawak’ta gıda sektöründe çalıştıklarını belirterek ürünlerini tanıttılar. Tamamı Helal sertifikalı olan ürünlerini Türkiye pazarında tanıtmak ve mümkünse Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına açılmak isteyen Malezyalı girişimciler, GİMDES’in bu konuda kendilerine yol göstermesini istediklerini belirttiler.

Bu firmalar Sarawak bölgesinde yetişen çeşitli baharatlar, meyve kuruları, güzellik ve bakım ürünleri ile işlenmiş deniz ürünlerini üretmektedirler.

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, Helal sertifikalı ürün pazarının sürekli büyüdüğünü ve üretici sayısı ile ürün çeşitliliğinin artmasına rağmen el emeği göz nuru Helal sertifikalı ürünlerin tüketiciyle buluşturulamadığını vebu dönemde özellikle tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık verilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Dünya Helal Marketlerinin güzel bir örnek oluşturduğunu ve benzeri teşebbüslerin her ülkede yapılmasına gayret edilmesinin işleri kolaylaştıracağını söyleyen Dr. Büyüközer, misafirleri ayrıca Eylül ayında yapılması düşünülen uluslararası İstanbul Halal Fuarına katılımcı olarak davet etti.

Misafirleri GİMDES ile buluşturan Islamic Chamber of Commerce Malaysia Direktörü Dr. Hi Wahbi Hj. Junaidi, bu tür ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için çok faydalı olduğunu belirtti. ayrıca Sarawak bölgesindeMalezya devletinin çok büyük bir araziyi Helal Sanayiinin gelişmesi için ayırdığını ve özellikle Türkiye’den yatırımcıların beklendiğini ifade etti.

Firmalar: Weidasar Sdn Bhd, Joeyees Trading Sdn Bhd, RFM Global Corporation Sdn Bhd, Heartinis Sdn Bhd, Rosfaniaga Services Sdn Bhd, H&D Food Processing Sdn Bhd.