YEDİDEN YETMİŞE HELAL LOKMADA EĞİTİM SEFERBERLİĞİ…

KAŞİF ÇOCUK AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİ HELAL MUTFAK ATÖLYESİNE KATILDILAR

Çocuklarımız Helal Lokmasız Yetişmesin

“- Ey iman edenler. Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun.” (Tahrim: 6)

Helal lokma bilincini küçük yaşta çocuklarımıza vermek üzere hazırladığımız ’’Helal Mutfak Atölye’’ programı 29 kasım 2016 tarihinde Kaşif Çocuk Akademisi öğrencilerimiz ile gerçekleştirildi.

Anaokulu öğrenci gruplarına yönelik olarak hazırlanan ‘’Helal Mutfak Atölye’’ programı çocuklarımızın geleceğe, ne tükettiğini farkında olan bireyler olarak hazırlanabilmesi için önemli bir adım olmaktadır. Kaşif Çocuk Akademisi öğrencisi 39 çocuğumuza iki ayrı sunum şeklinde Helal Mutfak Atölyesi uygulaması yapıldı.

Görevli Hoca hanımefendi tarafından, Çocuklarımıza Allah-ü teala’nın bize vermiş olduğu nimetlere karşı teşekkür etme biçimlerinden birinin O’nun istediği şekilde helal beslenme ve haramdan sakınma olduğu anlatıldı. İlk önce helal ve haram kavramları üzerinde duruldu. Bunu günlük hayatımızda nasıl uygulamamız gerektiği, yediğimiz besinlerin hangilerinin helal hangilerinin haram olduğu oyuncak ve slayttaki resimlerle anlatılmaya çalışıldı.

Gerçekleri yansıtmayan aşırı abartılı reklamların yönlendirmesi, bilinçsiz beslenme alışkanlıkları, yeni şeylere karşı hayranlık ve kamu kurumlarının halkı doğru bilgilendirmede yetersizlikleri, ister fakir ister zengin muhitlerde olsun, kola ve boyalı/boyasız, gazlı/gazsız içeceklere aşırı bir düşkünlüğün oluşmasına sebep olmuştur. Kola ve renkli/renksiz gazozlar artık çoğu ailelerin olmazsa olmaz içeceği haline gelmiştir. Sofraya oturulunca bardaklara su yerine kola, gazoz türü içecekler dolduruluyor. Çocuklarımızı bu tür alışkanlıkların risklerine karşı bilinçlendirerek geleceklerinin çürütülmesini önlemeliyiz. Özellikle çocuklar için üretilen şekerlemeler, çikolatalar, pastalar, cipsler gibi bir çok ürün hakkında bilgi sahibi olmadan almaktayız. Atölye çalışması ile çocuklarımızın tüketim tercihlerinde bilinçli hareket edebilmeleri için önemli bir temel atılmaktadır.

Atölye uygulamamızda çocuklar GİMDES helal ve tayyib sertifikalı malzemeler ile doğal renklendirilmiş kurabiyeler yaptılar. Program sonunda çocuklara GİMDES helal sertifikalı malzemelerden yapılmış kurabiye, helal sertifikalı şeker, gofret ve GİMDES logolu balon hediye edildi.

helalatelye1 helalatelye7 helalatelye5 helalatelye4 helalatelye3 helalatelye2