YAHUDİ KADAR KENDİ HELALİMİZE NEDEN SAHİP ÇIKAMIYORUZ?

Dünyada bu gün için 2 milyar Müslüman yaşamaktadır.Yani dünya nüfusunun ¼’ü Müslüman. Müslümanın olmazsa olmazı imanı bir meselesi ise Helal ve Tayyib Lokmadır. Helal Lokmayı arama, yayma ve uygulama bir Müslüman için farz-ı ayın bir vecibedır.

15 milyon Yahudinin yaşadığı bu dünyada her market yahudiye ürün satmak istiyorsa mutlaka Kosher sertifikasını sağlamak zorundadır. 2 milyar Müslümanın yaşadığı bu dünyada bu marketler haydi haydi Helal sertifikalı ürünleri sağlamak zorunda değil mi? Ama hiçbirinin bu zorunluluğu dikkate aldığını göremiyoruz. Neden ? Çünkü Müslümanların çoğunluğu bu hakkını arayıp sorgulamıyor. Yediği içtiği helal mi haram mı umurunda değil. Böyle bir Müslümanlık tarifi varmı ?

Yüz yılın ihmalleri ile oluşan bu hengameden kendisini kurtarmak isteyen müslümana Helal lokmayı bulmalarında kolaylıklar sağlamak için ne yapılabilir? Aklın yolu bir. Üreticileri zorlamak marketleri zorlamak. Bu ticari ve para kazanma tuzaklarını Müslümanların önüne koydukları ürünleri helalleştirmek.

Müslümanım diyen bir insanın helal lokmayı araştırmak, bulmak ve uygulamak onun için farzı ayn durumunda bir vecibesi değil mi? Neden halal lokma konusunda sağa sola sallanarak oyalanıyor? Bunu düz bir akılla anlamak mümkün olmuyor.

GİMDES 2005 yılında kuruldu ilk sertifakalı ürüler 2009 yılnda piyasaya girmeye başladı. Bu bilgiler yayınlanmaya başladıktan bir müddet sonra tüketici müslümanlardan vaveyla sesleri gelmeye başladı. Sertifika verdiğinizi ilan ettiğiniz bu ürünleri alışveriş yaptığımız marketlerde bulamıyoruz.

Müslüman dostu gibi gördüğümüz market zincirlerini ziyaret ettik. Gelin marketlerinizde birer helal ürün reyonları açın teklifini yaptık. Evvela bu teklıfize sıcak baktılar. Açacaklar diye bekledik. Bir müddet sonra açamayacaklarına dair bilgiler aldık. Mişterilerinin diğer raflardaki helal sertifikasız ürünleri sordukları zaman ne cevap vereceğiz?

Bunun üzerine tamamen helal sertifikalı ürünler satan market zincirini uygulamaya aldık. Bugüne kadar gönüllü müteşebbis kardeşlerimizin özverili gayreti ile 50 civarında HDM(HALAL DUNYA MARKETLERİ) ismi ile hizmetlerini devam ettirmektedirler. Karşımızda toplam sayıları 30-40 bine ulaşan market zincirleri ile rekabet etmek çok zor olmasına rağmen Allahın lutfu ile 10 yıldır çalışmalarını sürdürmektedirler.

ŞİMDİ TOP YEKÜN SEFERBERLİK İLAN EDELİM.

‘’Artık Allah’ın size helal ve tayyib olarak verdiği rızıklardan yiyin. Eğer yalnız O’na ibadet ediyorsanız, Allah’ın nimetine şükredin.’’(Nahl 114)

Mademki HDM marketleri az ve uzak kalıyor gidemiyoruz diyorsunuz. Alışveriş yaptığınız marketlerinizin raflarındaki helal sertifikalı ürünlerin sayısını artıracak talep ve isteklerinizi ısrarlı bir şekilde dile getirmeniz hem Allah’ın ikinci bir önemli emri olan ‘emr i bil maruf, nehy i anil münker’i’ yerine getirmiş, hem de helal lokma arama ve yayma vecibemizi yerine getirmiş oluruz.